Antep Haberleri, Antep Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

70 yıllık Gazeteci Nuri Sabırsız vefat etti

Nuri Sabırsız’ın cenazesi bugün Kıbrıs’tan getirilerek yarın öğle namazına müteakip Bahattin Nakıpoğlu camiinde kılınacak cenaze namazının ardından Gaziantep Asri Mezarlıkta toprağa verilecek.

Gazeteci Nuri Sabırsız’ın 85 yıllık yaşam öyküsü nedir?

1932 yılında Gaziantep’in en eski mahallesi olan Tabakhane’de dünyaya gelen ve babası Zülfikar Sabırsız’ın tek oğlu olan ve adını da dedesinden alan Nuri Sabırsız, ilkokulu Münifpaşa’da okuduktan sonra Çanakkale Gelibolu’da vatani görevini tamamladı. Gaziantep’in tanınmış ve Türk sinemasına ismini yazdıran Nakıb Ali Sinemasında Nakıb Ali’nin yanında makinistliğe başladı. Daha sonra, sinemada makinist olduğu için fotoğraf makinesi ile tanıştı. İlk gazeteciliğe Türkiye’nin en önemli gazetecilerinden biri olan Faik Muhsinoğlu’nun yanında Demokrat Ülkü Gazetesi’nde mesleğe başladı. Nuri Sabırsız, kısa süre sonra da “Kör Kadı” gazetesini kendisi çıkararak ilk gazete sahibi oldu. Sabırsız, Kör Kadı’da yazdığı yazılardan dolayı 1960 yılında yapılan askeri ihtilalde uzun süre mahkemelerde yargılandı. Bu yargılamaların çoğundan da beraat eden Sabırsız, Uyanış, Bugün ve Haber gazetelerinde genel yayın yönetmenliği yaptı. Bir süre sonra İstanbul’da Yeni Gün ve Son Havadis gazetelerinde de siyasi yazılar yazarak adını Türk basın tarihine geçirmeyi başardı. Ünlü film sanatçısı Hüseyin Baradan ile birlikte İzmir’de 5 yıl foto muhabirliği Yeni Asır gazetesinde yaptıktan sonra tekrar Gaziantep’e döndü. Gaziantep’te de, Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığını uzun süre yaptıktan sonra 1994 yılından buyana OLAY Medya Grubu’nda Genel Yayın Yönetmeni olarak çalışmaya devam ederken Televizyondan yaptığı bir çok tarihi programlara da imzasını attı. Torunlarının bulunduğu ve bayramı geçirmek üzere gittiği Kıbrıs’ta bu sabah 85 yıllık yaşam öyküsünü kendi sözü olan “Ele ayağa düşmeden, bu dünyadan gitmeliyim, kimseye eziyet çektirmemeliyim” duası kabul olarak Hakka yürüdü.

Bir önceki yazımız olan Evlilik okulu’ndan 75 çift daha sertifikalarını aldı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir