Antep Haberleri, Antep Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Dumansız hava sahası için denetimler arttırılacak

Yazı, dumansız hava sahası denetimlerinin artacağı konusunda uyarılarda bulundu.

İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü nedeniyle açıklamada bulunarak, tütün kullanımı hakkında uyarılarda bulundu. Tütün kullanımının hastalık ve ölüm sebepleri arasında en önde gelen risk faktörü olduğunu belirten Yazı, Günümüzde sigaranın zararları herkes tarafından bilinmekte, Dünya Sağlık Örgütünün istatistiklerine göre ‘sigara içmek’ dünya çapında bir problem olmakla birlikte tahmini 3 yetişkinden biri sigara kullanmaktadır. Sigara, başta kanser olmak üzere birçok hastalığın primer sebebi olarak görülmekte ve özellikle genç nüfus bu konuda çok büyük risk taşımaktadır dedi.

tütün kullanımının ölüme neden olan en önemli risk faktörlerinden birisi olmakla birlikte önlenebilir bir ölüm nedeni olduğunu da vurgulayarak, Tütün kullanımına son verildiği takdirde, tütün kullanımının beraberinde getireceği riskler de ortadan kalkacaktır.Sadece tütün kullanmak değil, dumanına maruz kalmak bile bu hastalıkların oluşmasına sebep olabilmektedir. Özellikle çocuklar, çevresel tütün dumanına maruz kaldığında erişkinlere göre daha ciddi sağlık riskleri ile karşı karşıya kalmaktadır ifadelerine yer verdi.

Zararları çok iyi bilinmesine rağmen, dünya nüfusunun önemli bir bölümünün ısrarla tütün kullanmaya devam ettiğini hatırlatan Dr. Yazı, Ülkemizde ise tüm dünyanın örnek aldığı nitelikte etkin ve başarılı tütün kontrol programları uygulanmaktadır. Bu kapsamda uygulamaya konulan “Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemi” ile tütün kullanımı ile ilgili ihlaller daha hızlı ve daha etkin bir şekilde değerlendirilmektedir sözlerine yer verdi.

Tedavi ve ilaçlar ücretsiz

Tedavi ve ilaçlar konusunda bilgiler veren Dr.Yazı, Bakanlar Kurulunun 6 Mayıs’ta yayınladığı Bakanlar Kurulu Kararı ile ise sigara bırakma tedavisi alanlara sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın sigara bırakma ilaçları ücretsiz verilecektir. Tüm bu olumlu gelişmeleri ve Ramazan ayını fırsat bilerek bugünü sigarayı bırakmak ve dumansız hayata başlamak için bir dönüm noktası olarak görebilir. 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Gününde sigarayı bırakarak, hayatınıza sağlıklı bir şekilde devam edebilirsiniz diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Su sektörünün devleri Gaziantep’te buluştu başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa hilesi